توریسم پزشکی و ایران

توریسم پزشکی و ایران

توریسم پزشکی (همچنین به عنوان سفر پزشکی یا مراقبت های بهداشتی جهانی شناخته می شود) فرآیندی است که در آن بیمار برای خدمات پزشکی یا سلامت و تندرستی به مقصد دیگری سفر می کند. اغلب این خدمات می تواند به شکل درمان دندانپزشکی، جراحی زانو، معاینه سلامت یا حتی سفر به یک آبگرم سلامت باشد. اصطلاح گردشگری پزشکی ممکن است برای برخی افراد عجیب و غریب به نظر برسد. اما در واقع این یک پدیده به سرعت در حال رشد است که توسط یک پایگاه بیمار به طور فزاینده توانمندی که به دنبال کیفیت، مقرون به صرفه بودن، در دسترس بودن و دسترسی در مراقبت های بهداشتی است، تحریک می شود.

 اکثر بیماران در بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های پیشرفته واقع در مراکز شهری بزرگ تحت مراقبت هستند و سفر خود را طوری برنامه‌ریزی می‌کنند که زمان کافی برای یک دوره بهبودی محتاطانه قبل از رفتن به خانه داشته باشند.

اصطلاح گردشگری پزشکی اغلب در زمینه بیمارانی که برای مراقبت های پزشکی به خارج از کشور سفر می کنند به کشورهایی مانند ایران، ترکیه، مکزیک، کاستاریکا، هند، تایلند و سنگاپور استفاده می شود – و این قطعاً درست است. با این حال، تمام توریسم های پزشکی مبتنی بر فراساحل نیستند.

در حال حاضر دلیل اصلی سفر بیماران به ایران کیفیت بالای خدمات بهداشتی، هزینه کم دارو و درمان نسبت به سایر کشورهای منطقه، دسترسی به خدمات بهداشتی و تجهیزات مدرن و پیشرفته، حضور متخصصین و ماهر است. متخصصان حوزه سلامت در ایران، فرهنگ و زبان مشترک و کمبود یا کمبود تجهیزات و کارشناسان در اکثر کشورهای مبدأ.